scorecardresearch

AdWords'e Sorun - Neden Birden Çok Reklam Grubu Oluşturmalıyım?

21 izlenme
Kategori Eğitim
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
Google AdWords uzmanları Ezgi ve Övgü hangouts üzerinden birden çok reklam grubu oluşturmanın faydalarını konuşuyorlar.

Reklam grupları nedir ve ne işe yarar?

Bir reklam grubu, paylaşılan bir anahtar kelime kümesini hedefleyen bir veya daha fazla reklam içerir. Bir reklam grubunun anahtar kelimeleri, bir reklamı görüntülenmesi için tetiklediğinde kullanılacak bir teklif ya da fiyat belirlersiniz. Buna tıklama başına maliyet (TBM) teklifi denir. Reklam grubundaki anahtar kelimelerin fiyatlarını ayrı ayrı da belirleyebilirsiniz. Reklamlarınızı, örneğin reklamını yapmak istediğiniz ürünlerin veya hizmetlerin türleri gibi ortak bir temaya göre düzenlemek için reklam gruplarını kullanın.

Ortak bir tema oluşturmak isteyen bir kullanıcı nelere dikkat etmelidir?

Bunu bir örnekle açıklamak en doğrusu olacaktır. Diyelim online çiçek satan bir firmanız var ve AdWords kullanarak reklam vermek istiyorsunuz. Bu durumda tüm çiçekler için olan anahtar kelimelerinizi tek bir reklam grubu altında toplayabilir ve genel bir reklamla yayınlayabilirsiniz. Fakat bundan çok daha iyisini yapmak da mümkün. Sattığınız çiçekleri temalara ayırdığınızı düşünelim. Mesela papatyalar bir reklam grubu, sümbüller bir reklam grubu, güller ise diğer bir reklam grubunuz olduğunda bu temaların her biri için özel anahtar kelimeler kullanıp aynı zamanda reklam metninize genel bir “online çiçek” yazacağınıza, “online kırmızı gül siparişi” ya da annenize papatyalar gibi spesifik reklam metinleri kullanabilirsiniz.

Bu temaları oluşturmak ve farklı reklam grupları kullanmak adwords performansı açısından bir fayda sağlar mı?

Farklı reklam grupları oluşturduğunuzda anahtar kelimeleriniz sadece o temaya yönelik olacağından reklam alaka düzeyi yükselecektir. Eğer reklam gruplarınızı web sitenizin özel sayfalarına yönlendirirseniz web sitesi alaka düzeyiniz de artacaktır. Ayrıca müşteri tam olarak aradığı anahtar kelimeye yönelik reklam göreceği için sizin reklamınız rakiplerinizinkilere oranla çok daha fazla dikkat çekecek ve bu sayede tıklanma oranınız da artacaktır.
Etiketler